توموگرافی سه بعدی (CBCT)

توموگرافی سه بعدی (CBCT)

 

CBCT که مختصر شده ی کلمه ی Cone Beam Computed Tomography میباشد، در ایران با نام توموگرافی سه بعدی مشهور است.

تصویر اول مکانیزم کلی CBCT و دوم CT را نمایش میدهد.

CBCTCT

 

این روش تصویر برداری که با دستگاههای CBCT انجام میشود تصویری تقریبا مشابه سی تی اسکن های معمول ایجاد میکند اما تفاوتهای خاصی بین این تصاویر مشاهده میشود.

 ظاهر دستگاه CBCT مشابه دستگاه پانورامیک (OPG) بوده با این تفاوت که از Flat Panel  در سایزهای بزرگ استفاده میکند و فیلد تابش اشعه آن با توجه به نیاز قابل تنظیم است. از لحاظ فنی دستگاه CBCT تفاوت های بسیار زیادی با دستگاه پانورامیک دارد ولی معمولا این تفاوتها باعث تغییر ظاهر فیزیکی دستگاه نمیشود و از این رو بعضی دستگاههای پانورامیک قابلیت ارتقا به CBCT را دارند. البته در صورتیکه از قبل به همین منظور طراحی شده باشند.

 هر دستگاه CBCT قابلیتهای فراوان نرم افزاری و سخت افزاری دارد که معمولا بصورت جداگانه باید نصب و استفاده شود که گاهی هزینه ی افزودن آپشن به دستگاه از قیمت خود دستگاه CBCT هم فراتر میرود.

 به عنوان مثال امکاناتی نظیرProface، تصویربرداری با قدرت 75 میکرون با نام Endo Mode یا سیستم Smart Pan  و ENT Mode از جمله همین قابلیت ها هستند.

 مکانیزم CBCT با CTهای معمولی بسیار متفاوت است، از همین رو CBCT جهت تهیه تصاویر فک صورت عملکرد بهتری نسبت به CT دارد.

 

تفاوت های CBCT با CT معمولی:

 در CBCT تصویر کامل دریافت میشود، سپس مقطع زده میشود. اما در CT تصویر بصورت مقاطع گرفته میشود و سپس جهت مشاهده بازسازی میشود. اگر تصاویر را مانند یک نان در نظر بگیریم. در CBCT تصویر بصورت نان شماره 1 دریافت میشود و بصورت نان شماره 2 مقطع زده میشود.

  CBCT

اما در CT های معمولی تصاویر ابتدا به صورت مقاطع یعنی شکل یک دریافت میشود و سپس به صورت کامل بازسازی میشود یعنی شکل دو.

CT

  •  CT بصورت خوابیده انجام میشود اما CBCT بصورت نشسته و یا ایستاده براحتی قابل انجام است.
  • تصاویر CBCT کیفیت بسیار بالاتری دارد و تفکیک پذیری معمولا از 400 میکرومتر بیشتر نیست و تا 75 میکرومتر هم میتواند باشد. (مطلب EndoMode مطالعه شود)

  • CBCT زمان بسیار کمتری برای اسکن صرف میکند و دوز اشعه بسیار پایینتری دارد. (مطلب UltraLowDose مطالعه شود)

  • دستگاه CBCT در حین کار هیچ صدایی ( به جز بوق اخطار اشعه که قابل قطع کردن است) تولید نمیکند. از همین جهت استرس بیمار را کاهش میدهد.

  • CBCT معمولا برای اطفالی که هوشیار هستند مناسب تر و راحت تر است.

  • فیلد خروجی اشعه در CBCT کاملا در کنترل اپراتور است بصورتیکه از یک دندان تا کل استخوانهای سر را میتواند در بر گیرد.

  • CBCT به علت دوز پایین اشعه برای خانم های باردار بسیار مناسبتر از CT است.

 

  تنوع خدمات CBCT:

 

 Skull CBCT

تصویربرداری از جمجمه به صورت کامل جهت بررسیهای آناتومیک یا شکستگیهای وسیع جمجمه با تصویرسازی سه بعدی که بیشتر مورد نیاز متخصصان محترم گوش و حلق و بینی و فک و صورت خواهد بود.

 

 Face\Midface CBCT

این تصاویر بیشتر در جهت تشخیص شکستگیهای فکین، صورت و گونه ها کاربرد دارد. همچنین بررسیهای سینوسها و دفورمیتی چهره از کاربردهای این روش تصویربرداری میباشد.

بیشتر ادغام این روش با تکنولوژی Proface (بیشتر بخوانید) میتواند کاربردهای بسیار مفیدی داشته باشد.

بررسی شکستگیهای ظریف بینی، صورت، بررسی انحراف بینی و سینوسها، بررسیهای ماستوئید، تمپورال و موارد بسیار دیگر در این بخش قرار میگیرد.

 

 Jaw\Teeth\Tooth CBCT

متنوع ترین روش تصویربردای CBCT میباشد که در مرکز رادیولوژی دکتر حسینی زارچ با خرید تجهیزات و آپشنهای متعدد برای دستگاههای CBCT مرکز، بیش از دهها زیرمجموعه برای این متد در نظر گرفته شده است که هریک ویژگی های خاص خود را دارد.

کاشت دندان، تشخیص ضایعه های فکی، تشخیص درگیری کانال مندیبول با آخرین دندان مولار، تشخیص تعداد کانالهای دندان، تشخیص شکستگیهای ظریف ریشه دندان، بررسی ایمپلنتهای گذاشته شده، تشخیص سنگ غدد براقی، زائده استیلوئید و بسیاری موارد دیگر در این مجموعه قرار میگیرد.

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، عضو شوید:

تماس با ما

 شماره تماس: 4-05138418001

  ایمیل: Support[at]omr-center.com

جهت اطلاع از ساعات فعالیت مرکز کلیک کنید.

 

شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید...
محل قرارگیری: صفحه ی اصلی خدمات مرکز توموگرافی سه بعدی (CBCT)