گرافی های خارج دهانی

گرافی لترال و PA سفالومتری

 

گرافی لترال سفالومتری که بیشتر توسط متخصصین محترم ارتودنسی درخواست میشود؛ یک تصویر نیم رخ از استخوانهای صورت در حالت استاندارد ارائه میکند.

 در این گرافی بزرگ نمایی 100 درصد است و حالت دندانهای بیمار در موقعیت بسته قرار دارد. سر بیمار صاف تنظیم میشود و دو گیره داخل گوشهای بیمار قرار میگیرد. (گرافی PA Cephalometry هم همین شرایط زا دارد با این تفاوت که تصویر بصورت تمام رخ ثبت میشود)

 کاربردهای این گرافی جهت درمانهای ارتودنسی بسیار وسیع و مفید است. این گرافی ها توسط دندانپزشک یا متخصص بررسی میشود و از نتیجه ی این بررسی ها، درمان درست برای بیمار انتخاب میشود.

 یکی از خدماتی که مرکز رادیولوژی دکتر حسینی زارچ انجام میدهد، آنالیز تصاویر سفالومتری است. مرکز با کمک نرم افزارهای قدرتمند و استفاده از روشهای آنالیز معروف؛ اطلاعات مورد نیاز پزشک محترم را فراهم میکند. اطلاعات بیشتر در این مورد را در صفحه آنالیز سفالومتری بخوانید.

 در مرکز رادیولوژی دکتر حسینی زارچ، تصاویر سفالومتری با روشهای CR و DR قابل انجام است.(تفاوتهای DRو CR) همچنین تکنولوژی های One Shot و Scanning برای تهیه تصاویر سفالومتری در دسترس است.

گرافی پانورامیک (OPG)

گرافی OPG (مخفف Orthopantomograph) با نامهای مختلفی نظیر پانورکس (Panorex) و یا پانورامیک و مخفف های OPG، PAN، DPR(Dental Panoramic Radiograph) و OPT شناخته میشود.

 مکانیزم تصویربرداری در این روش چرخش دستگاه شامل تیوب اشعه ایکس و کاست یا سنسور حساس به اشعه به دور سر است.

 همواره تیوب مولد اشعه در پشت سر و سنسور یا کاست رو به روی بیمار قرار دارد و به همین دلیل نمیتوان در این گرافی از محافظ تیروئید استاندارد استفاده کرد. زیرا زمانیکه اشعه از پشت به بدن بیمار وارد شود، بستن تیروئید از جلو به هیچ عنوان محافظتی از بیمار نخواهد کرد. حتی ممکن است محافظ تیروئید مانع برای رسیدن اشعه به چانه و استخوانهای مندیبل شود و در نتیجه پرتودهی مجدد نیاز باشد.

 

 شما میتوانید نمونه تصاویر پانورامیک که در آنها از محافظ تیروئید استفاده شده را در لینک های  زیر ببینید.

 تصویر پانورامیک با محافظ تیروئید پوشش دهنده از جلو.

 تصویر پانورامیک با محافظ تیروئید پوشش دهنده کامل دور گردن.

  متاسفانه تصور عمومی مردم این است که غده ی تیروئید در قسمت فوقانی گردن قرار دارد، اما این غدد در قسمت تحتانی و پایینتر از استخوان لامی شکل (Hyoid) قرار دارد. دستگاه پانورامیک به گونه ای طراحی  شده که از لحاظ خروج اشعه در رده ی کم زیان ترین روشهای تصویربرداری است.

 در دستگاههای  پانورامیک جدید، از مکانی که بیمار چانه ی خود را قرار داده به پایین هیچ اشعه ای عبور نمیکند و اگر غیر از این باشد در تست های فنی دستگاه، مجوز بهره برداری دستگاه صادر نمیشود. شیار خروج اشعه در پانورامیک های مدرن از یک میلیمتر تجاوز نمیکند و تنظیمات متعددی برای کودکان در نظر گرفته شده است که دوز کاهش یابد.

 هر گرافی پانورامیک نهایتا دو تا سه برابر هر کلیشه پری اپیکال (گرافی های کوچک رایج دندان) دوز موثر دارد و به همین دلیل پیشنهاد اول دندانپزشکان برای بررسی کلی وضعیت فک و دندانها معمولا همین گرافی است.

 این نکته بسیار مهم است که گرافی پانورامیک با توجه به حالت فک و دندانهای بیمار همواره تحت تاثیر قرار میگیرد. به همین جهت معمولا گرافی های تکمیلی برای بررسی های دقیق نیاز است. از این جهت ممکن است جهت مشاهده پوسیدگی نواحی اورلپ دندانهای پرمولار از کلیشه های بایت وینگ استفاده شود.

 در مرکز رادیولوژی دکتر حسینی زارچ، کلیشه های پانورامیک به دو صورت دیجیتال DR و دیجیتال CR قابل تهیه است.(تفاوت های  DR و CR)

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، عضو شوید:

تماس با ما

 شماره تماس: 4-05138418001

  ایمیل: Support[at]omr-center.com

جهت اطلاع از ساعات فعالیت مرکز کلیک کنید.

 

شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید...
محل قرارگیری: صفحه ی اصلی خدمات مرکز گرافیهای خارج دهانی